Agentlik tomonidan matbuot anjumani va press-tur tashkil etildi
Prezident maktablari kirish imtihonlarining shaffofligini ta’minlash maqsadida joriy yilning 23-iyul kuni jurnalist va blogerlar uchun Toshkent shahridagi Botanika bog‘ida saralash imtihonlarining repetitsiya jarayoni, OAV vakillari uchun press-tur va tashkilotchilar ishtirokida “Prezident maktablariga kirish imtihonlarida shaffoflikni ta’minlash” mavzusida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Mazkur matbuot anjumanida Agentlik direktori Hilola Umarova, Agentlikning Qabul komissiyasi raisi o‘rinbosari Sherzod Xudoyqulov hamda Prezident maktabi o‘qituvchisi Tomas Tophamlar ishtirok etishdi.
Unda kelib tushgan arizalar, imtihon tartibi va Prezident maktablari saralash imtihonlarida shaffoflikni ta’minlash yuzasidan qilinayotgan ishlar, umuman mavzu yuzasidan  batafsil ma’lumot berildi.
Respublikamizdagi 14 ta Prezident maktabining 1-bosqich saralash imtihonlari oʻtkaziladigan barcha hududlarda imtihon jarayonlari bir xil tashkil etiladi. Tayyorgarlik jarayonining namunasi sifatida Toshkent shahridagi Botanika bog‘ida OAV uchun press-tur tashkil qilindi.
Unda kirish imtihonlariga tayyorgarlik jarayoni bilan yaqindan tanishtirish maqsadida tashkil etilgan press-tur jurnalist va blogerlar uchun yanada aniqroq ma’lumotga ega bo‘lish imkonini berdi.
Imtihon o‘tkaziladigan barcha hududlarda:
-Talabgorlarning qimmatbaho buyumlarini saqlash joyi;
- face ID tekshirish joyi;
- internet;
- noutbuk
- printer;
-mikrofon;
-elektron tablo soat;
-kuzatuv kamerasi (har bir blokda)
- server xonasi
- imtihon materiallarini saqlash joyi;
- stol-stul;
- 0,5.l suv;
- qalam;
- o‘chirg‘ich (har bir talabgorga);
- antiseptik vositalar;
- bir martalik niqob;
- tibbiy punkt xonasi, ko‘chma tibbiy punktlar;
- xojatxona;
- ota-onalar uchun kutish joyi
- o‘rindiq, soyabonlar (Tent), bufet va boshqalarning mavjud bo‘lishi belgilab qo‘yilgan.
Namuna sifatida OAVda ko‘rsatilgan Toshkent shahar va Toshkent viloyatida imtihonlar Toshkent shahridagi Botanika bog‘ining  B va C sektorlarida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilmoqda. Mazkur hududlar 1080 nafar o‘quvchi sig‘imiga ega.  Xuddi shunday resbuplikamizning boshqa hududlarida ham xuddi shunday qulaylik va shoroitlar yaratilgan.
Matbuot anjumani va press-tur doirasida OAV vakillari o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob olishdi.

The Agency organized a press conference and a press tour
In order to ensure the transparency of the entrance exams for the Presidential Schools, on July 23 this year, the rehearsal of the qualifying exams  in the Botanical Garden in Tashkent, a press tour for the media and the organizers for journalists and bloggers on "Transparency in the presidential exams" held a press conference.
The press-conference was attended by the Director of the Agency Hilola Umarova, Deputy Chairman of the Admissions Committee of the Agency Sherzod Khudoikulov and a teacher of the Presidential School Thomas Topham.
It provided detailed information on the applications received, the examination procedure and the work being done to ensure transparency in the Presidential School qualifying examinations, as well as the topic in general.
The examination process is organized in the same way in all regions where the first stage qualifying exams of 14 Presidential schools of the country are held. As an example of the preparation process, a press tour was organized for the media at the Botanical Garden in Tashkent.
The press tour, which was organized to familiarize with the process of preparation for the entrance exams, provided journalists and bloggers with more accurate information.
In all test areas:
- Place of storage of valuables of applicants;
- place of face ID verification;
- Internet;
- laptop
- printer;
-microphone;
-electronic clock;
surveillance camera (in each block)
- server room
- storage of examination materials;
- table and chairs;
- 0,5.l water;
- pen;
- eraser (for each applicant);
- antiseptics;
- Disposable mask;
- medical center room, mobile medical centers;
- toilet;
- A waiting area for parents
- Seats, umbrellas, canteens, etc. are available.
As an example, in the city of Tashkent and Tashkent region, as reported in the media, the exams are planned to be held in sectors B and C of the Botanical Garden in Tashkent. These areas have a capacity of 1,080 students. Similar conveniences and conditions have been created in other regions of our republic.
During the press conference and press tour, media representatives received answers to all their questions.