Ibroyim Yusupov nomidagi ijod maktabida "Ochiq eshiklar kuni" o'tkazildi
Ibroyim Yusupov nomidagi ijod maktabida “Ibroyim Yusupov nomidagi ijod maktabi faoliyati va 2021-2022 o’quv yili uchun o’quvchilarni qabul qilish jarayoni” nomli “Ochiq eshiklar kuni” tashkil etildi.
Tadbir davomida maktab faoliyati va yutuqlariga bag‘ishlab tayyorlangan videotaqdimot namoyish etilib, yig'ilganlarga qabul kvotalari, kirish imtihonlari va hujjatlar topshirish tartibi haqida ma'lumot berildi.
Maktab bo‘ylab press-tur tashkil etilib, mehmonlar maktabning sinf va yotoqxona xonalari, laboratoriya xonalari, maktab oshxonasi, faollar zali, kutubxona, sport zali bilan yaqindan tanishdilar.

"An Open Day" was held at the creative school named after Ibrayim Yusupov
The School of Creativity named after Ibrayim Yusupov hosted an "Open Day" entitled "Activities of the School of Creativity named after Ibrayim Yusupov and the process of admission of students for the 2021-2022 academic year."
During the event, a video presentation on the school's activities and achievements was shown, and the participants were informed about the admission quotas, entrance exams and the procedure for submitting documents.
A press tour was organized around the school, and the guests got acquainted with the school's classrooms and dormitories, laboratory rooms, school kitchen, activists' hall, library and gym.
The week of "Open Day" on the admission process, organized in the creative schools under the agency system, has come to an end.