Muhammad Yusuf nomidagi ijod maktabida O‘zbek adabiyoti va madaniyati rivojiga ulkan hissa qo‘shgan atoqli shoir, O‘zbekiston Qahramoni, Abdulla Oripov tavalludining 80 yilligi munosabati bilan "Abdulla Oripov zamondoshlari orasida" nomli adabiy-ma'rifiy tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda Yozuvchilar uyushmasi viloyat bo‘limi rahbari, shoira, Xurshida Vahobjon qizi, Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, yozuvchi Matluba Yusif oxun, shoira Sadoqat Ne'matova, ijod maktabi direktori Shohistaxon Nurmatovalar ishtirok etib, Abdulla Oripovning betakror ijodiy merosi, uning vatanga muhabbat, vafo va sadoqat tuyg‘usini madh etgan yetuk badiiy asarlari, sermazmun hayoti va ijtimoiy faoliyatining xalqimiz maʼnaviyatini yuksaltirish, yosh avlod tarbiyasidagi beqiyos o‘rni va ahamiyati haqida to‘xtaldilar.
Tadbir davomida Muhammad Yusuf nomidagi ijod maktabining o‘qituvchi va o‘quvchilari tomonidan adib ijodidan namunalar o‘qildi, she'rlari asosida yaratilgan qo‘shiqlar ijro etildi.

The Muhammad Yusuf School of Creativity hosted a literary and educational event "Among the contemporaries of Abdulla Aripov" on the occasion of the 80th anniversary of the famous poet, Hero of Uzbekistan, Abdulla Aripov, who made a great contribution to the development of Uzbek literature and culture.
The event was attended by the head of the regional branch of the Writers 'Union, poet, Khurshida Vahobjon qizi, member of the Writers' Union, writer Matluba Yusif axun, poetess Sadokat Nematova, director of the creative school Shohistakhon Nurmatova. They spoke about the unique works of art that glorify the sense of fidelity and devotion, the unique role and importance of meaningful life and social activity in raising the morale of our people, the education of the younger generation.
During the event, teachers and students of the School of Creativity named after Muhammad Yusuf read samples of the author's work, sang songs based on his poems.